Václav Obr
There are no translations available.

restaurátor, zakladatel Muzea historických kočárů

Narodil jsem se 11.7.1967 v Prostějově a jsem rodák z Kostelce na Hané, kde jsem také vychodil základní devítiletou školu. Po té jsem absolvoval studium v oboru instalatérství v Olomouci. Je to obor s neomezeným rozsahem prováděných prací a používaných materiálů.

vaclav_obrCelé dětství, až po dokončení SOU, jsem strávil u strýčka a tetičky Potácelových ze Lhoty pod Kosířem, kteří do mne vložili naději a víru, která se stala motorem pro můj nadcházející život. Na složité cestě životem jsem pobýval určitou dobu v Ohrozimi, Kostelci na Hané, Lhotě pod Kosířem, Lutotíně, Mostkovicích a v Čechách pod Kosířem, kde zůstávám natrvalo. Mnoho let jsem také zasvětil vrcholovému sportu v kulturistice, která mne naučila disciplíně, pevné vůli a mnohému vědění z lékařských oborů. Sedm roků jsem závodil za Prostějov s dobrým umisťováním na soutěžích po celé tehdejší ČSSR. V pozdějších letech pak jako trenér. To vše při provozování zaměstnání jako instalatér. V pětadvaceti letech jsem se oženil a narodil se mi syn Jan, který bydlí v Mostkovicích se svojí matkou, mojí již bývalou ženou. V dobách manželství jsem začal s postupným opravováním kočárů, které přešlo k restaurování a postupnému získání licence restaurátora, včetně pořádání různých akcí v oblasti historických kočárů.

Každý člověk hledá v životě nějakou cestu, ne každý má nějaké poslání a jen málo pozná pro co je předurčen. To vše se stává nebo pozná při nelehkém životě. U mne to znamenalo jakousi letitou životní přípravu, jak po stránce fyzické, tak i duševní pro uskutečnění velkého díla a to vybudování muzea historických kočárů v Čechách pod Kosířem s unikátní sbírkou kočárů a luceren, jako odkaz našich předků pro další generace.

 

Václav OBR
L.P. 2008